Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Gheorghe Nežoiu Versiunea pentru printare

Gheorghe NEŽOIU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ, uninominal college no.1
end of the mandate: 4 march 2014 - of drept - HCD nr.35/2015

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until jun. 2013
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since jun. 2013

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until jun. 2013
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jun. 2013
 - until mar. 2014

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Iraq - until mar. 2014
 Friendship parliamentary group with Bahrain - until mar. 2014

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 16, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 16 june 2019, 5:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro