Florin-Claudiu ROMAN
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.1 ALBA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since feb. 2017
 - until sep. 2017

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since jun. 2017)
Committee for Labour and Social Protection (may - jun. 2017)
Committee for Public Administration Territorial Planning (until may 2017)

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990

Special committees - joint
- Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly 
 Friendship parliamentary group with Sultanate of Oman