Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Claudius Mihail Zaharia Versiunea pentru printare

Claudius Mihail ZAHARIA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2006
 
independent  - since dec. 2006
 - until feb. 2008
PDL-Democratic Liberal Party - since feb. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until dec. 2006
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since dec. 2007

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belgium - until apr. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:59 (in 57 plenary sittings)
Political declarations:48
Legislative initiatives: 26, din care 10 promulgate legi
Questions & Interpellations: 3
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 5 july 2020, 21:04
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro