Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Călin Potor Versiunea pentru printare

Călin POTOR
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.1 ALBA, uninominal college no.1

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until sep. 2010
 
independent  - since sep. 2010
 - until dec. 2010
PNL-National Liberal Party - since dec. 2010

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until sep. 2010
The parliamentary group of the National Liberal Party - since dec. 2010

Standing committees
Committee for Industries and Services (since mar. 2011)
Committee for Health and Family (until mar. 2011) - Vice-Chairperson (until nov. 2010)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Israel 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:153 (in 38 plenary sittings)
Political declarations:149
Legislative initiatives: 26, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 396
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 22 may 2019, 18:10
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro