Cezar-Florin PREDA
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.10 BUZAU, uninominal college no.7

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2009 - Secretary - until mar. 2009
 dec. 2008 - feb. 2009 

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party  Vice-Leader - until feb. 2009
   Vice-Leader - since feb. 2011

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (until mar. 2009)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI - Chairperson

Special committees - joint
- Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe  Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco 
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey