Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.cristinanichita.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Cristina Nichita Versiunea pentru printare

Cristina NICHITA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.24 IASI, uninominal college no.9

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Secretary - since sep. 2013
 - until sep. 2014
   Spokesperson - since feb. 2015

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since apr. 2015)
Committee for Industries and Services (feb. 2013 - apr. 2015)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (until feb. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Singapore  Secretary
 Friendship parliamentary group with Albania 
 Friendship parliamentary group with Denmark 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:83 (in 65 plenary sittings)
Political declarations:66
Legislative initiatives: 81, din care 25 promulgate legi
Questions & Interpellations: 29
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 19 november 2018, 22:25
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro