Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Alexandru Rotaru Versiunea pentru printare

Alexandru ROTARU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - since feb. 2018 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Colombia - until mar. 2018
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire - until mar. 2018
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - until mar. 2018
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since mar. 2018
 Friendship parliamentary group with Switzerland - since mar. 2018
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - since mar. 2018

Parliamentary activity in figures:
Speaches:9 (in 9 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 78, din care 15 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 19 september 2018, 8:44
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro