Sotiris FOTOPOLOS
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
elected la nivel national
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 5 august 2008 - dead
replaced by: Dragos Gabriel Zisopol

Organization of the national minorities:
Hellenic Union of Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the national minorities 

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (since may 2007)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - until aug. 2008 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania - until aug. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - until aug. 2008