Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1992-1996 (dep.)
questions & interpellations
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Chamber of Deputies > Dan Ion Cristian Popovici Versiunea pentru printare

Dan Ion Cristian POPOVICI
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

DEPUTY
Constituency no.3 ARGES
end of the mandate: 27 march 1996 - dead
replaced by: Nicolae Leonachescu

Political party:
 
PRM-Great Romania Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until mar. 1996 Leader - since oct. 1992
 - until apr. 1996

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (until apr. 1996) - Chairperson

Special committees
(until apr. 1996)
(until apr. 1996)

Parliamentary activity in figures:
Questions & Interpellations: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 4 december 2021, 8:02
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro