Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2012-2016 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Camera Deputaților > Valeria-Diana Schelean-Șomfelean > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Valeria-Diana SCHELEAN-ȘOMFELEAN
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 24.03.1981
  • Naționalitate: română
  • Stare civilă: căsătorită, 2 copii

Educație

  • 2006 - Promovarea examenului de definitivat în profesia de avocat
  • 2005 - Studii de „Business English” în cadrul British Council România
  • 2004 - 2005 - Studii de masterat în Dreptul Afacerilor, Universitatea „Nicolae Titulescu”, Facultatea de Drept
  • 1999 - 2005 - Academia de Studii Economice, Facultatea de Management, Specializarea Administrație Publică
  • 2003 - Membru al Baroului București
  • 1999 - 2003 - Universitatea „Nicolae Titulescu”, Facultatea de Drept
  • 1998 - Promovarea examenului de limba engleză „Cambridge First Certificate”
  • 1995 - 1999 - Liceul „Henri Coandă” Timișoara

Experiență profesională

  • iunie 2015 - prezent - Avocat titular S.C.A. Ciobotaru, Schelean și Asociații - București
  • septembrie 2013 - iunie 2015 - Avocat titular S.C.A. Ciobotaru, Schelean, Maier, Gavrilă - București
  • iulie 2010 - prezent - Conlucrare cu S.C.A. Dragne și Asociații - București
  • ianuarie 2010 - iulie 2010 - Conlucrare cu S.C.A. Mușat și Asociații - București
  • septembrie 2008 - ianuarie 2010 - Avocat titular în cadrul Cabinetului de avocat Schelean Valeria Dana - București
  • mai 2007 - septembrie 2008 - Avocat colaborator în cadrul S.C.A. Țuca Zbârcea și Asociații - București
  • noiembrie 2004 - septembrie 2007 - Avocat stagiar și ulterior colaborator în cadrul Cabinetului individual de avocatură Robitu Ana - București
  • 1998 - noiembrie 2004 - Referent în cadrul S.C.Favorit S.R.L. - Timișoara

Funcții deținute la nivel parlamentar

  • 2012 - prezent - Deputat de Caraș-Severin în Parlamentul României
  • septembrie 2016 - prezent - Vicelider al Grupului Parlamentar PNL din Camera Deputaților
  • iunie 2014 - prezent - Vicepreședinte al Comisiei juridice, de disciplină și imunități din Camera Deputaților
  • februarie 2013 - prezent - Vicepreședinte al Comisiei comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerilor legislative de revizuire a Constituției
  • iunie 2013 - iunie 2014 - Secretar al Comisiei juridice, de disciplină și imunități din Camera Deputaților
  • Membru în Comisia specială de anchetă a Camerei Deputaților pentru verificarea condițiilor din penitenciare

Funcții deținute la nivel politic

  • iunie 2016 - prezent - Prim-vicepreședinte al Filialei PNL Caraș - Severin
  • februarie 2015 - prezent - Secretar executiv în Biroul Politic Național al Partidului Național Liberal
  • februarie 2015 - iunie 2016 - Co-președinte al Filialei PNL Caraș - Severin
  • martie 2013 - februarie 2015 - Secretar Executiv în Biroul Permanent al Partidului Democrat Liberal
  • decembrie 2013 - februarie 2015 - Președinte al Organizației Județene PDL Caraș - Severin
  • aprilie 2013 - decembrie 2013 - Președinte interimar al Organizației Județene PDL Caraș - Severin

Limbi straine

  • Engleză - citit - foarte bine, vorbit - fluent, scris - foarte bine
  • Franceză - citit - bine, vorbit - satisfăcător, scris - satisfăcător

Hobby

  • Sport, lectură, muzică, desen și pictură.
05.01.2017

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 11 decembrie 2017, 19:05
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro