Eugen NICOLICEA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.10 BUZĂU, colegiul uninominal nr.6

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2014 - Secretar - până în mar. 2014
 sep. 2013 - feb. 2014 
 feb. - sep. 2013 
 dec. 2012 - feb. 2013 

Formatiunea politica:
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - până în mai 2016
PSD-Partidul Social Democrat - din mai 2016

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în feb. 2016
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016
 - până în mai 2016
 Vicelider
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din mai 2016 Vicelider - din iun. 2016

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor - Președinte (din mar. 2016)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerilor legislative privind legile electorale, propunerilor legislative privind modificarea Legii partidelor politice și a Legii privind finanțarea partidelor politice și a campaniilor electorale.

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă pentru verificarea legalității achiziției terenurilor din zona comunei Nana, județul Călărași

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coreea