Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Andrei-Liviu Volosevici Versiunea pentru printare

Andrei-Liviu VOLOSEVICI
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.31 PRAHOVA, uninominal college no.5

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2014
 
independent  - since feb. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2014
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015
 - until sep. 2016
Conservative Party Parliamentary Group - since sep. 2016

Standing committees
(since feb. 2014)
(until mar. 2014)
(until feb. 2014) - Secretary

Special committees - joint
(until dec. 2014) - Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension  deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire - until jun. 2014 Chairperson
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate - until jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan - until jun. 2014

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 29, din care 2 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 8 august 2020, 10:02
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro