Nicolae PĂUN
Propuneri legislative initiate în legislatura 2004-2008

Nr.
crt.
PL înregistrat la Titlu Stadiu
Camera
Deputatilor
Senat
1. 264/23.04.2007 L452/2007 Propunere legislativă privind personalul Curții Constituționale respinsa
definitiv
2. 291/23.04.2007 L158/2007 Proiect de Lege pentru modificarea Ordonanței Guvernului nr.105/1999 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive etnice Lege 204/2007
3. 358/07.05.2007 L106/2007 Propunere legislativă pentru modificarea și completarea Legii nr.334 privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, publicată în Monitorul Oficial 632/21.07.2006 respinsa
definitiv
4. 429/17.06.2008 L214/2008 Propunere legislativă pentru completarea unor dispoziții din Codul penal respinsa
definitiv
5. 563/28.11.2005 L425/2005 Propunere legislativă privind modificarea Legii nr.290/2004 privind cazierul judiciar respinsa
definitiv
6. 564/28.11.2005 L442/2005 Propunere legislativă pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.190/2000 privind regimul metalelor prețioase, aliajelor acestora și pietrelor prețioase în România respinsa
definitiv
7. 627/26.09.2007 L838/2007 Propunere legislativă privind înființarea instituției AVOCATUL COPILULUI respinsa
definitiv
8. 628/12.12.2005 L482/2005 Propunere legislativă pentru declararea zilei de 8 aprilie - "Ziua Națională a Romilor" Lege 66/2006
9. 628/26.09.2007 L388/2007 Propunere legislativă pentru modificarea și completarea Ordonanței de Urgență nr.214/1999 aprobată cu modificări și completări prin Legea nr.568/2001 cu modificările și completările ulterioare respinsa
definitiv
10. 629/12.12.2005 L483/2005 Propunere legislativă pentru declararea zilei de 8 septembrie - "Ziua Romilor Creștini" retrasa
de catre initiator
11. 633/12.12.2005 L528/2005 Propunere legislativă privind acordarea unor drepturi persoanelor strămutate din motive politice în perioada 1 ianuarie 1950 - 1 iulie 1964 respinsa
definitiv
12. 750/05.11.2007 L489/2007 Propunere legislativă privind organizarea și exercitarea profesiei de mediator sanitar în comunitățile de romi respinsa
definitiv
13. BP727/26.06.2006 L851/2006 Propunere legislativă de modificare a Legii nr.232/9 iunie/2006, care a modificat Decretul - lege nr.118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată de la 6 martie 1945, precum și celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat retrasa
de catre initiator
14. BP610/25.06.2008 B418/09.09.2008 Propunere legislativă privind protejarea și susținerea apărătorilor drepturilor omului la Senat