SERES DÚnes, quaestor of the Chamber of Deputies
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.33 SALAJ
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2021 - now - Quaestor
 feb. - sep. 2021 
 dec. 2020 - feb. 2021 

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning - Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama 
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic