Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
2016-2020 (dep.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-2020 > Camera Deputaților > Alfred - Robert Simonis Versiunea pentru printare

Alfred - Robert SIMONIS
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.37 TIMIȘ
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 19 decembrie 2020 - demisie

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în dec. 2020 Secretar - până în iun. 2017
   Vicelider - din feb. 2018
 - până în feb. 2019
   Lider - din feb. 2019
 - până în dec. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din sep. 2019)
Comisia pentru afaceri europene (din sep. 2019)
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor (apr. 2018 - sep. 2019) - Secretar (mai 2018 - mar. 2019)
Comisia pentru transporturi și infrastructură (feb. 2018 - sep. 2019)
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (feb. 2017 - feb. 2018)
Comisia juridică, de disciplină și imunități (până în feb. 2017)

Comisii de ancheta
Comisia parlamentară de anchetă a Camerei Deputaților privind modalitatea de încheiere a unor contracte de colaborare cu terțe persoane și a modului de angajare și efectuarea a cheltuielilor din bani publici în executarea contractelor de colaborare la Societatea Română de Televiziune

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a OSCE - până în dec. 2020 supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cuba - până în dec. 2020 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federativă a Braziliei - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Thailanda - până în dec. 2020

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:275 (în 122 sedinte)
Luari de cuvânt în BP: 50 (în 44 sedinte)
Propuneri legislative initiate: 83, din care 26 promulgate legi
Motiuni: 6

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București marți, 19 ianuarie 2021, 2:16
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro