Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
ovidiu.sitterli@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Ovidiu-Ioan Sitterli Versiunea pentru printare

Ovidiu-Ioan SITTERLI
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.34 SIBIU
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until oct. 2017
 
independent  - since oct. 2017

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until oct. 2017
Non-attached Members - since oct. 2017

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (sep. - nov. 2017)
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (until sep. 2017)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Norway  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Denmark 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 7
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 11 december 2017, 9:50
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro