Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
speaches
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Chamber of Deputies > Ion Rațiu Versiunea pentru printare

Ion RAȚIU
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 1996 - Vice-Chairman
 feb. - jun. 1996 
 sep. - dec. 1995 
 sep. - dec. 1994 
 feb. - jun. 1994 
 sep. - dec. 1993 
 feb. - jun. 1993 
 oct. - dec. 1992 

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Peasant Christian Democratic Party and the Ecologic Party 

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since feb. 1995)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:58 (in 11 plenary sittings)

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 18 april 2021, 20:32
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro