Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Sándor Kónya-Hamar Versiunea pentru printare

KÓNYA-HAMAR Sándor
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 2000 - Secretary
 sep. - dec. 1999 
 feb. - jun. 1997 
 nov. - dec. 1996 

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since sep. 2000)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (sep. 1997 - sep. 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Bolivia - since feb. 1997 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:30 (in 29 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 4, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 25 june 2019, 6:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro