Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Ludovic Orban Versiunea pentru printare

Ludovic ORBAN
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.3

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2016 - Vice-Chairman - until apr. 2016
 sep. 2015 - feb. 2016  - since oct. 2015

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Leader - since dec. 2014
 - until sep. 2015

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since mar. 2014)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - since mar. 2015 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Ecuador 
 Friendship parliamentary group with Ireland 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:158 (in 47 plenary sittings)
Legislative initiatives: 46, din care 11 promulgate legi
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 21 april 2019, 5:11
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro