Ionel PALĂR
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.4 BACĂU, colegiul uninominal nr.7

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2016 - Chestor
 sep. 2015 - feb. 2016 
 sep. 2014 - feb. 2015 
 feb. - sep. 2014 
 sep. 2013 - feb. 2014 

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal 

Comisii permanente
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (din mar. 2014)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții - Vicepreședinte (până în oct. 2013)
Comisia pentru mediu și echilibru ecologic (până în mar. 2014)
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (până în feb. 2014)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru relația cu UNESCO

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare  Vicepreședinte

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Islamică Pakistan 
 Grupul parlamentar de prietenie cu India