Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (sen.)
Legături:
valeriusteriu@cdep.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Camera Deputaților > Valeriu-Andrei Steriu Versiunea pentru printare

Valeriu-Andrei STERIU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2017 - Chestor
 dec. 2016 - feb. 2017 

Formatiunea politica:
PMP-Partidul Mișcarea Populară - până în mai 2018
PSD-Partidul Social Democrat - din mai 2018

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Mișcarea Populară - până în mai 2018
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din mai 2018

Comisii permanente
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice (din sep. 2017)
Comisia juridică, de disciplină și imunități (până în sep. 2017)

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru coordonarea activităților parlamentare necesare pregătirii Președinției Consiliului Uniunii Europene din primul semestru al anului 2019

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei  supleant - din feb. 2018
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - din sep. 2017 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statele Unite Mexicane 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:10 (în 10 sedinte)
Declaratii politice:1
Luari de cuvânt în BP: 11 (în 12 sedinte)
Propuneri legislative initiate: 47, din care 1 promulgata lege
Întrebari si interpelari: 36
Motiuni: 3

Biroul parlamentar:
  • 1. București, Str. Romulus nr.64, Sector 3
  • 2. Brașov, Str. Livezii nr. 14, jud. Brașov
  • Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 25 iunie 2018, 5:11
    Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
    E-mail: webmaster@cdep.ro