Valeriu-Andrei STERIU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2017 - Chestor
 dec. 2016 - feb. 2017 

Formatiunea politica:
PMP-Partidul Mișcarea Populară

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Mișcarea Populară 

Comisii permanente
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice (din sep. 2017)
Comisia juridică, de disciplină și imunități (până în sep. 2017)

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru coordonarea activităților parlamentare necesare pregătirii Președinției Consiliului Uniunii Europene din primul semestru al anului 2019

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - din sep. 2017 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statele Unite Mexicane 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel 

Biroul parlamentar:
  • București, Str. Romulus nr.64, Sector 3