Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Theodor Paleologu Versiunea pentru printare

Theodor PALEOLOGU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.9

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2014
 
independent  - since feb. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2014
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means

Standing committees - joint
(until apr. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - until jun. 2014
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria - until jun. 2014 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 29, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1
Motions: 16

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 21 may 2019, 12:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro