Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.doinapana.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Adriana-Doina Panã Versiunea pentru printare

Adriana-Doina PANÃ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.6 BISTRITA-NASAUD, uninominal college no.1

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (since feb. 2013)
(since may 2015)
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (feb. - may 2015)
(mar. 2014 - feb. 2015)
(until mar. 2014)
Committee for Foreign Policy (until feb. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ireland 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:30 (in 27 plenary sittings)
Political declarations:11
Legislative initiatives: 44, din care 15 promulgate legi
Questions & Interpellations: 2
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 28 may 2018, 8:18
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro