Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Nicolae Stan Versiunea pentru printare

Nicolae STAN
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.30 OLT, uninominal college no.2

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until may 2010
 
independent  - since may 2010
 - until sep. 2011
PSD-Social Democratic Party - since sep. 2011

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until may 2010
The parliamentary group of non affiliated MPs - since oct. 2010
 - until sep. 2011
The progressist parliamentary group - since sep. 2011
 - until sep. 2011
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since sep. 2011

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (since oct. 2011)
Committee for Public Administration Territorial Planning (until oct. 2011)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 5 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 17, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 2
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 18 june 2019, 18:06
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro