Activitate parlamentară
2008-2012 (sen.)
inițiative legislative
luări de cuvânt în plen
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2008-2012 > Senatul > Sorin Serioja Chivu Versiunea pentru printare

Sorin Serioja CHIVU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.31 PRAHOVA, colegiul uninominal nr.4
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în dec. 2009
 
independent  - din dec. 2009

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar al Partidului Social Democrat - până în dec. 2009
Grupul parlamentar progresist - din dec. 2009 Vicelider - din feb. 2010

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din mar. 2011) - Secretar (din mar. 2012)
Comisia pentru sănătate publică (oct. 2009 - mar. 2011)
Comisia economică, industrii și servicii (până în mar. 2010)
Comisia pentru drepturile omului, culte și minorități (până în oct. 2009)

Comisii permanente comune
Comisia comună pentru integrare europeană dintre Parlamentul României și Parlamentul Republicii Moldova

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Canada  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Bulgaria 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Africa de Sud 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:10 (în 9 sedinte)
din care declaratii politice:6 (din care 3 depuse în scris)
Propuneri legislative initiate: 32, din care 3 promulgate legi

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București duminică, 19 mai 2019, 17:52
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro