Ioan Mircea PAȘCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.32 SATU-MARE
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004
data încetarii mandatului: 20 decembrie 2007 - demisie
înlocuit de: Liviu Alin Rusu

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Observator la Parlamentul European - până în dec. 2006 
- Grupul Partidului Socialiștilor Europeni
- Comisia pentru afaceri externe
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO - până în mar. 2007 membru
Membru al Parlamentului European (vezi fisa personala) - până în noi. 2007 
- Grupul Partidului Socialiștilor Europeni

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord - până în dec. 2007 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Armenia - până în dec. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Japonia - până în dec. 2007