Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2014-prezent (dep.)
2012-2013 (dep.)
2004-2008 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Camera Deputaților > Ovidiu Ioan Silaghi > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Ovidiu Ioan SILAGHI
Curriculum Vitae

Informații personale

Cetățenia

   Română

Data nașterii

   12.12.1962

Experiența profesională

 

   1987 - 1990 stagiar la IPSUIC

1990 - 2004: manager intreprinderi mici și mijlocii:

  • S.C. PATRICIA S.R.L.
  • S.C. TV QUATRO S.R.L.
  • S.C.ONIX RS S.R.L.
  • S.C. STILL S.R.L.
  • S.C. GESCO S.R.L.
  • S.C.EUROWORKS S.R.L.
  • S.C. GENERALICONS S.R.L.
  • S.C. SEVERALIS S.R.L.

1996 - 2007 - președinte Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Satu Mare

decembrie 2004 - deputat Alianța DA in cadrul Parlamentului României, Camera Deputaților

februarie 2004 - membru al Colegiului de conducere al Camerei de Comerț și Industrie a României

decembrie 2004 - septembrie 2005 - membru al Prlamentului României- Comisia de buget, finanțe, banci și Subcomisia de piețe de capital

septembrie 2005 - ianuarie 2007 - membru al Comisiei pentru Tehnologia Informației și Comunicației, Camera Deputaților

ianuarie 2007 - membru al Comisiei pentru Industrii și Servicii, Camera Deputaților

septembrie 2005 - decembrie 2006 - observator la Parlamentul European, Grupul Alianța liberalilor și democraților pentru Europa, Comisia pentru piața internă si protecția consumatorului

ianuarie 2007 - aprilie 2007 - membru al Parlamentului European

  • Vicepreședinte al Comisiei pentru Control Bugetar din Parlamentul European
  • Membru al Comisiei pentru Piața Internă și Protecția Consumatorului din Parlamentul European

aprilie 2007 - decembrie 2008 - Ministru al IMM-urilor, Comerț, Turism și Profesii Liberale

mai 2012 - prezent - Ministru al Transporturilor și Infrastructurii

Educație și formare

 

   Liceu (numele liceului, localitatea, profilul, anul absolvirii)
Colegiul Național “Mihai Eminescu”, Satu Mare, matematică-fizică, 1981

Facultate (numele universității, localitatea, profilul, anul absolvirii)
Universitatea Transilvania, Brașov, Facultatea de Mecanică Fină, 1987

Cursuri/Specializări

  • 2008 - Institutul Diplomatic Român
  • 2007 - Colegiul Național de Apărare din cadrul Ministerului Apărării Naționale
  • 2003 - 2004 - Masterat “Drept administrativ, funcția și funcționarul public”, Universitatea “Vasile Goldiș” Arad
  • 2004 - 2005 - Studii postuniversitare de specializare : “Management și relații economice internaționale” Academia de Studii Economice București
    Competențe în : Gestionarea și dezvoltarea întreprinderilor mici și mijlocii

Experiența politică

 

   Membru al Partidului Național Liberal din ianuarie 1990

Funcția în partid:

  • 1990 - 1996 - președinte TNL Satu Mare
  • 1990 - 1996 - vicepreședinte BPT PNL Satu Mare
  • 1997 - 2001 - membru BPT PNL Satu Mare
  • 2001 - prezent - președinte PNL filiala Satu Mare
  • 2001 - membru DNR PNL
  • 2001 - membru al Comisiei de politică externă și al Comisiei economice PNL
  • 2010 - prezent - membru în Biroul Politic Central al PNL

Dacă a ocupat sau ocipă funcții publice:

  • Consilier județean
  • Președinte Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Satu Mare
  • Deputat în cadrul Parlamentului României
  • Vicepreședinte al Grupului Parlamentar de Prietenie cu Republica Ecuador
  • Secretar al Grupului Parlamentar de Prietenie cu Republica Italiană
  • Membru al Grupului de prietenie cu Republica Ungară
  • Membru în Comisia de buget, finanțe și banci a Camerei Deputaților - 2005
  • Membru în Comisia Pieței de Capital a Camerei Deputaților
  • Membru în Comisia pentru Tehnologia Informațiilor și Comunicațiilor a Camerei Deputaților - 2006
  • Membru în Comisia pentru Industrii și servicii a Camerei Deputaților - din ianuarie 2007
  • Observator la Parlamentul European - din septembrie 2005 - decembrie 2006
  • Membru al Parlamentului European - din ianuarie 2007 - aprilie 2007
  • Vicepreședinte al Comisiei pentru Controlul Bugetar din Parlamentul European
  • Comisia pentru Piața Internă și Protecția Consumatorului din Parlamentul European
  • Ministru al IMM-urilor, Comerț, Turism și Profesii liberale - din aprilie 2007 - decembrie 2008
  • Ministru al Transporturilor și Infrastructurii - mai 2012 - prezent

Aptitudini și competențe personale
Limba maternă    Română
Limbi străine cunoscute     
Autoevaluare
Nivel european (*)
 
Limba engleză
Limba franceză
Limba italiană
Limba maghiară
  
Comprehensiune Vorbit Scris
Abilități de
ascultare
Abilități de
citire
Interacțiune Exprimare  
  Bine   Bine   Bine   Bine   Bine
  Bine   Bine   Bine   Bine   Bine
  Foarte bine   Bine   Foarte bine   Foarte bine   Bine
  Foarte bine   Bine   Foarte bine   Foarte bine   Bine
    

 

  
Permis de conducere    B

 

  
Anexe    2002 - prezent - membru club Rotary

Decorații:

  • “Liga Pro Europa”
  • 2008 - “Cavaler al Ordinului Steaua Polară” conferit de Regele Suediei
  • septembrie 2008 - Premiul “International Life Award” oferit de Camera Deputaților Italia-Roma
  • 2008 - “Comandor al Ordinului Solidarității” decorație oferită de Președintele Italiei
09.01.2013

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București joi, 24 iulie 2014, 19:55
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro