Ninel PEIA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.25 ILFOV, colegiul uninominal nr.2

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia juridică, de disciplină și imunități (din sep. 2016) - Secretar (din oct. 2016)
Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării - Secretar (până în noi. 2014)
Comisia pentru mediu și echilibru ecologic (până în sep. 2016) - Vicepreședinte (din iun. 2014)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Mediteranei - din apr. 2014
 - până în apr. 2016
 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Irlanda  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu India 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Turcia