Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
Links:
gheorghe.simon@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Gheorghe ªimon Versiunea pentru printare

Gheorghe ªIMON
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.26 MARAMURES
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization - Vice-Chairperson (until nov. 2017), Chairperson (since feb. 2018)

Standing committees - joint
(until sep. 2017) - Chairperson (since mar. 2017)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Guinea 
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea 
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 4 plenary sittings)
Legislative initiatives: 21, din care 2 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 17 august 2018, 4:57
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro