Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Cristian Diaconescu Versiunea pentru printare

Cristian DIACONESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.14 CONSTANTA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since oct. 2006) - Chairperson
(until feb. 2008)

(until oct. 2006) - Vice-Chairperson

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE (since apr. 2007)
The Committee on European Affairs
The Committee for European Integration (until dec. 2006)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - since mar. 2007 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria - until apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Hungary 
 Friendship parliamentary group with Republic of India  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Croatia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:30 (in 24 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 14, din care 2 promulgate legi
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 24 may 2019, 1:48
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro