Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1992-1996 (dep.)
questions & interpellations
speaches
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Chamber of Deputies > Simion Silviu Ŗomīcu Versiunea pentru printare

Simion Silviu ŖOMĪCU
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ

Political party:
 
PSM-Socialist Party of Labour

Parliamentary group:
Parliamentary group socialist - until sep. 1996 Leader - since feb. 1995
 - until sep. 1996
Member non-attached - since sep. 1996

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (since nov. 1992) - Vice-Chairperson (until sep. 1996)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (until nov. 1992)

Special committees

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 12 plenary sittings)
Political declarations:1
Questions & Interpellations: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 25 may 2022, 6:19
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro