Mugurel SURUPĂCEANU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.20 GORJ, colegiul uninominal nr.2
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator
data încetarii mandatului: 15 octombrie 2012 - demisie - HCD nr.38/2012

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în oct. 2012 Vicelider - din sep. 2009
 - până în apr. 2010
   Vicelider - din feb. 2011
 - până în oct. 2012

Comisii permanente
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice (din apr. 2011)
Comisia pentru buget, finanțe și bănci (mar. 2010 - mar. 2011)
Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați (până în iun. 2010) - Vicepreședinte (până în sep. 2009)

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României (până în mar. 2010)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Arabia Saudită - până în oct. 2012 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Arabă Siriană - până în oct. 2012
 Grupul parlamentar de prietenie cu Bosnia și Herțegovina - până în oct. 2012
 Grupul parlamentar de prietenie cu Mongolia - până în oct. 2012