Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2012-prezent (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Camera Deputaților > Raluca Turcan > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Raluca TURCAN
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 2 aprilie 1976, Botoșani;
  • Stare civilă: căsătorită, un copil.

Studii

  • 1999 - Academia de Studii Economice, Facultatea de Relații Economice Internaționale, diplomă în economie;
  • 2006 - prezent - Universitatea Transilvania din Brașov, doctorand în Marketing Politic;
  • 1999 - SNSPA București - masterand în Comunicare și Relații Publice;
  • 1996 - 1999 - Institutul Puskin, Moscova, Rusia, diplomă în rusă comercială;
  • 4 aprilie 2011 - 22 aprilie 2011 - Universitatea Națională de Apărare "Carol I”, Colegiul Național de Apărare, Curs postuniversitar de perfecționare în domeniul securității și apărării naționale: Securitate și Bună Guvernare.

Specializări

  • Studii politice, ACYPL: Washington, SUA;
  • Cadrul legal și instituțional al Uniunii Europene, Universitatea Viena, Austria;
  • Studii politice: Fellowship German Marshall Fund, SUA;
  • Comunicare politică Harvard Kennedy School, Program Kokkalis, Atena.

Activitate profesională

  • 2008 - prezent - Deputat de Sibiu
    • Președinte al Comisiei pentru Cultură, Arte, Mijloace de Informare în Masă, Camera Deputaților
  • 2004 - 2008 - Deputat de Sibiu
    • Februarie 2005 - septembrie 2006 - Președinte al Comisiei pentru Cultură, Arte, Mijloace de Informare în Masă, Camera Deputaților.
  • 2001 - 2006 - cadru didactic asociat, Universitatea Transilvania Brașov, Universitatea Romano-Germană Sibiu;
  • 2000 - 2004 - Senatul României, expert parlamentar;
  • 1999 - 2000 - Tofan Grup, consultant Relații Publice.

Activitate politică

  • Iunie 2012 - prezent - Vicepreședinte al Partidului Democrat Liberal;
  • Decembrie 2007 - mai 2011 - Vicepreședinte al Partidului Democrat Liberal;
  • Martie 2007 - decembrie 2007 - Vicepreședinte PLD;
  • 2004 - 2006 - membru în Biroul Național de conducere al PNL;
  • 2002 - 2004 - consilier al Președintelui PNL;
  • 2000 - 2002 - consilier al președintelui Consiliului Național al PNL.

Limbi straine

  • Engleză, franceză și rusă

Alte aptitudini și competențe

  • Aptitudini civice: colaborare cu organizații ale societății civile din domeniul mass-media, apărare a drepturilor omului, libertăți de exprimare, sănătate, cultură
  • Activități publicistice, științifice, în foruri academice
  • Co-autor al unui dicționar englez-rus-român de termeni economici, Academia de Studii Economice, București
  • Co-autor al cărții "Integrare și politică fiscală europerană", Editura Informarket
  • Studii și articole publicate în domeniul integrării europene, relațiilor publice și științelor politice

Distincții, decorații

  • Cetățean de onoare al Statului Nebraska, SUA.
19.12.2012

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București sâmbătă, 20 decembrie 2014, 4:15
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro