Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Raluca Turcan Versiunea pentru printare

Raluca TURCAN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.34 SIBIU
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party - until sep. 2006
 
independent  - since sep. 2006
 - until feb. 2008
PDL-Democratic Liberal Party - since feb. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until dec. 2006
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since dec. 2007

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since mar. 2007)
Committee for information technologies and communications (mar. 2007)
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (until feb. 2007) - Chairperson (feb. 2005 - sep. 2006)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (until feb. 2005) - Secretary

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (until dec. 2006)

Inquiry committees - joint
- Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina - until apr. 2007 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - until apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - until apr. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:59 (in 41 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 15, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 16
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 10 december 2018, 6:25
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro