Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Mihaela Ioana ªandru Versiunea pentru printare

Mihaela Ioana ªANDRU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.25 ILFOV, uninominal college no.3

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (since mar. 2011)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (dec. 2010 - mar. 2011)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (jun. - dec. 2010)
Committee for Health and Family (apr. 2009 - jun. 2010)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until apr. 2009)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly  substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire 
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 34, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 21 november 2017, 21:17
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro