Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Ion Duțu Versiunea pentru printare

Ion DUȚU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.4 BACAU
end of the mandate: 10 july 2000 - dead
replaced by: Toader Rosca

Political party:
PRM-Great Romania Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party 

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions - Vice-Chairperson
Committee for Standing Orders (since dec. 1998)

Special committees
(may 1997 - nov. 1998)

Other commisions
Validation Committee (since nov. 1996)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - since feb. 1997
 - until jul. 2000
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire - since feb. 1997
 - until jul. 2000

Parliamentary activity in figures:
Speaches:12 (in 11 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 1
Questions & Interpellations: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 22 october 2019, 5:00
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro