Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
Links:
ion.tabugan@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Ion Tabugan Versiunea pentru printare

Ion TABUGAN
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.11 CARAS-SEVERIN
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PMP-People's Movement Party - until may 2018
 
independent  - since may 2018

Parliamentary group:
The parliamentary group of the People's Movement Party - until may 2018 Vice-Leader - until sep. 2017
   Vice-Leader - since sep. 2017
 - until may 2018
Non-attached Members - since may 2018

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan 
 Friendship parliamentary group with Croatia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 9 plenary sittings)
Legislative initiatives: 48, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 25
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 27 may 2018, 22:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro