Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Luca Ștefănoiu > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Luca ȘTEFĂNOIU
Curriculum Vitae

Personal data

Date and place of birth: 16 October 1949

Education; scientific degrees

Mining Institute, Petrosani

Political activity

until February 2001, member of the PRM ;
since June 2001 member of the PSD

Parliamentary activity

deputy, since 1996;
until February 2001, member of the Parliamentary Group of the PRM;
since September 2001, member of the Parliamentary Group of the PSD;
member of the Committee for Industries and Services

Professional activities

Profession: mining engineer
1973-1974 trainee engineer with the Mining Company, Baia Sprie;
1974-1977 mining foreman with the Mining Company, Baia Sprie;
1990-1996 director of the Mining Company, Suior

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 26 november 2022, 17:55
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro