Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Marin Burlea Versiunea pentru printare

Marin BURLEA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.24 IASI, uninominal college no.5

Political party:
PNL-National Liberal Party - until nov. 2014
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since nov. 2014
 - until jun. 2016
 
independent  - since jun. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until nov. 2014
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since nov. 2014
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until jun. 2016
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jun. 2016

Standing committees
- Vice-Chairperson (until sep. 2015)
(since nov. 2014)
(apr. - oct. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait - until mar. 2015 Chairperson
 Friendship parliamentary group with United Arab Emirates 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco 
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia 
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 64, din care 15 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 23 march 2019, 6:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro