Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Constantin Teculescu Versiunea pentru printare

Constantin TECULESCU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
end of the mandate: 9 june 2003 - resignation
replaced by: Dorin Daianu

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary Group PSD (Social Democrat and Humanist) 

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since may 2002)
Committee for Foreign Policy (until may 2002)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - until jun. 2003
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - until jun. 2003

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 3, din care 2 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 20 may 2022, 8:14
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro