Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
tita-nicolescu.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Gabriel Tița-Nicolescu Versiunea pentru printare

Gabriel TIȚA-NICOLESCU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV, uninominal college no.4

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until dec. 2009
 
independent  - since dec. 2009
 - until apr. 2012
PDL-Democratic Liberal Party - since apr. 2012

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until dec. 2009
The parliamentary group of non affiliated MPs - since dec. 2009
 - until may 2010
  - since oct. 2010
 - until sep. 2011
The progressist parliamentary group - since sep. 2011
 - until apr. 2012
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since apr. 2012

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since mar. 2010)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (dec. 2009 - mar. 2010)
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (until oct. 2009)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Denmark 
 Friendship parliamentary group with Armenia 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:21 (in 20 plenary sittings)
Political declarations:17
Legislative initiatives: 12, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 33

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 19 may 2019, 21:20
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro