Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Chamber of Deputies > Valeriu Tabără Versiunea pentru printare

Valeriu TABĂRĂ
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

DEPUTY
Constituency no.36 TIMIS

Political party:
 
PUNR-Romanian National Unity Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Romanian National Unity Party  Leader - since jan. 1992
 - until dec. 1994
   Leader - since sep. 1996

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (since jun. 1995)
Committee for Foreign Policy (apr. 1993 - jun. 1995)
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (until apr. 1993)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:19 (in 14 plenary sittings)
Questions & Interpellations: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 16 december 2019, 9:47
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro