Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Cătălin-Marian Rădulescu Versiunea pentru printare

Cătălin-Marian RĂDULESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.3 ARGES, uninominal college no.9

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
The Committee on European Affairs - Vice-Chairperson (mar. 2015 - sep. 2016)
(since jun. 2014) - Vice-Chairperson (since sep. 2016)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Italian Republic 
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:32 (in 20 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 61, din care 11 promulgate legi
Questions & Interpellations: 9
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 18 november 2017, 12:30
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro