Emanuel-Dumitru UNGUREANU
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until dec. 2020 Vice-Leader - since sep. 2019
 - until dec. 2020

Standing committees
Committee for Health and Family - Vice-Chairperson

Inquiry committees - joint
- Vice-Chairperson
- Vice-Chairperson

Groupes parlementaires travaillants - joint
Cancer fighting group

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Iraq - until dec. 2020 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Serbia - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Republic of India - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait - until dec. 2020