Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
Legături:
glad.varga@cdep.ro
cabinet@gladvarga.ro
www.gladvarga.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Camera Deputaților > Glad-Aurel Varga > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Glad-Aurel VARGA
Curriculum Vitae

INFORMAȚII PERSONALE

 

Adr.: Arad 310047, Str. Poetului, Nr. 1C, Bl. R16, ap 11, Romania.

Tel. 0733532735 ;    0040749480835

email: varga_glad@yahoo.com / cabinet@gladvarga.ro

web:www.gladvarga.ro

YM:  varga_glad@yahoo.com Skype varga.glad  

Sexul Masculin | Data nașterii 25/05/1986 | Naționalitatea român

 

 

Experiența profesională

 

Perioada

Decembrie 2016 - prezent

Funcția sau postul ocupat

Deputat

Activități și responsabilități principale

Responsabilități și ăndatoriri prevăzute de Legea nr. 96/2006 privind Statutul deputaților și al senatorilor

Numele și adresa angajatorului

Camera Deputaților, Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București

Tipul activității sau sectorul de activitate

Legislativ

Perioada

Octombrie 2015 - decembrie 2016

Funcția sau postul ocupat

Manager proiecte

Activități și responsabilități principale

Managementul proiectului – planificare, organizare, implementare, monitorizare, evaluare

Numele și adresa angajatorului

Asociația Centrul Județean de Voluntariat Arad, str. Ep. R. Ciorogariu nr. 47, Arad

Tipul activității sau sectorul de activitate

ONG, activități educaționale, culturale, sportive

Perioada

2013 - decembrie 2016

Funcția sau postul ocupat

Director – Agenție Presa

Activități și responsabilități principale

Coordonează activitățile compartimentelor societății, elaborează proiecte și strategii de dezvoltare, elaborează propuneri de proiecte de finanțare, implementează și monitorizează proiecte, administrează activitatea de management;

Numele și adresa angajatorului

SC INFOARQ MEDIA SRL

Tipul activității sau sectorul de activitate

Societate comerciala – agenție presa/publicitate

Perioada

mai 2014 - octombrie 2015

Funcția sau postul ocupat

Asistent manager – proiect POSDRU ID 139480 ”Învățare autentică în mediu non-formal”

Activități și responsabilități principale

Managementul proiectului – planificare, organizare, implementare, monitorizare, evaluare

Numele și adresa angajatorului

Asociația EDUCATIO, str. Revoluției 87, ap 6, Arad

Tipul activității sau sectorul de activitate

Proiect POSDRU ID 139480 -  ”Învățare autentică în mediu non-formal”

Perioada

iulie 2012 – iulie 2014

Funcția sau postul ocupat

Consilier Local in cadrul Consiliului Municipal Arad

Activități și responsabilități principale

responsabilități prevăzute de legea 215/2001 privind administrația publica locala

Numele și adresa angajatorului

MUNICIPIUL ARAD

Tipul activității sau sectorul de activitate

administrație locală

Perioada

Aprilie 2009 - 2012

Funcția sau postul ocupat

Președinte,

Activități și responsabilități principale

Managementul proiectului – planificare, organizare, implementare, monitorizare, evaluare

Numele și adresa angajatorului

Asociația EDUCATIO, str. Revoluției 87, ap 6, Arad

Tipul activității sau sectorul de activitate

Organizație non-guvernamentală

Perioada

Ianuarie 2010 – mai 2012

Funcția sau postul ocupat

Director Cabinet Parlamentar – Deputat Nițu Adrian

Activități și responsabilități principale

Activitate administrativă a cabinetului parlamentar

 

Numele și adresa angajatorului

Camera Deputaților – Birou Parlamentar Nitu Adrian, Bulevardul Revoluției nr.74, Arad

 

 

Educație și formare

UNIVERSITAR

Perioada

2012- iunie 2014

Calificarea / diploma obținută

Master, cursuri finalizate – fără lucrare de dizertație

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

Universitatea Aurel Vlaicu Arad, Facultatea de Științe Economice

 

Perioada

2008-iunie 2010

Calificarea / diploma obținută

Diploma de Licență în Ecologie și Protecția Mediului

Disciplinele principale studiate / competențe profesionale dobândite

Biologie vegetală, Geografia mediului, Chimie generală, Biologie animală, Poluarea și protecția mediului, Chimia mediului, Geologia mediului, Fitosociologie și vegetația României, Etologie, Anatomia și igIena omului, Taxonomie vegetală și animală, Biochimie generală, Dreptul mediului, Legislații,  Hidrobiologie, Ecotoxicologie, Microbiologie, Economia mediului, Gestiunea resurselor de apă, Ecofiziologie animală, Genetică ecologică, Managementul biodiversității și ecodiversității, Dezvoltare durabilă, Biochimie ecologică, Metodologia întocmirii studiilor de impact, Parazitologie,  Practică pentru lucrarea de licență, Modificări globale ale mediului, Diversitatea biologică, Atmosfera și calitatea aerului.

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

Universitatea Vest „Vasile Goldiș” Arad, Facultatea de Științe ale Naturii

Perioada

2007 – iunie 2012

Calificarea / diploma obținută

Diploma de Licență specializarea Management

Disciplinele principale studiate / competențe profesionale dobândite

Matematici aplicate în economie, Bazele informaticii si birotică, Microeconomie, Macroeconomie, Comunicarea de afaceri, Management, Statistică, Bazele contabilității, Economia întreprinderii, Sisteme informatice de asistare a deciziilor, Eco-tehnologii, Etica afacerilor, Sociologie.

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

Universitatea Aurel Vlaicu  Arad, Facultatea de Științe Economice, specializarea management

 

Perioada

2005 - 2007

Calificarea / diploma obținută

Specializarea Chimie Generală - Studii întrerupte

Disciplinele principale studiate / competențe profesionale dobândite

Chimie generala, Chimie cantitativă, Chimie calitativă, Biochimie, Chimie fizică, Chimie organică, Chimie anorganică, Fizică, Matematică, Chimie instrumentală.

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

Universitatea de Vest Timișoara, Facultatea de Chimie-Biologie-Geografie

 

Educație și formare

LICEU

Perioada

2001-2005

Calificarea / diploma obținută

Diplomă de Bacalaureat promoția 2005

Disciplinele principale studiate / competențe profesionale dobândite

Secția de Biologie-Chimie, intensiv engleză

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

Colegiul Național „Elena Ghiba Birta”, Arad

 

Educație și formare

GIMNAZIU

Perioada

2007-2001

Calificarea / diploma obținută

Diplomă examen Capacitate promoția 2001

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

Scoala Gimnazială Iosif Moldovan (Numărul 3) Arad

 

Educație și formare

CURSURI ACREDITATE

Perioada

iunie 2016

Calificarea / diploma obținută

Certificat  Asistent Relații publice și Comunicare COR 333906

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

TSI CONSULTANTA&TRAININIG SRL

 

Educație și formare

CURSURI ACREDITATE

Perioada

octombrie 2015

Calificarea / diploma obținută

Certificat  FORMATOR COR 242401

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

TSI CONSULTANTA&TRAININIG SRL

 

Educație și formare

CURSURI ACREDITATE

Perioada

noiembrie 2015

Calificarea / diploma obținută

Certificat  EXPERT ACCESARE FONDURI STRUCTURALE SI DE COEZIUNE EUROPENE COR 242213

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

TSI CONSULTANTA&TRAININIG SRL

 

 

Educație și formare

CURSURI ACREDITATE

Perioada

Martie 2015

Calificarea / diploma obținută

Certificat  Evaluator Proiecte cod cor 241263

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

TSI CONSULTANTA&TRAININIG SRL

 

Educație și formare

PROGRAM DE PERFECȚIONARE

Perioada

03-07.02.2014

Calificarea / diploma obținută

Certificat  PROGRAM DE PERFECȚIONARE: Analize Legislative și Metodologice privind instituțiile publice

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

Centrul Regional de Formare Continuă pentru Administrația Publică Locală Timișoara

Fundația Universitatea de Vest Timișoara

 

Educație și formare

PROGRAM DE PERFECȚIONARE

Perioada

15-21.07.2013

Calificarea / diploma obținută

Certificat  PROGRAM DE PERFECȚIONARE: Modele de bune practici în administrația publică

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

Centrul Regional de Formare Continuă pentru Administrația Publică Locală Timișoara

 

Educație și formare

CURS ACREDITAT

Perioada

2010, Euforie, Jud Constanța

Calificarea / diploma obținută

Certificat manager proiect, cod cor 242102

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

Autoritatea Națională de Sport și Tineret

 

 

Competențe personale

 

Limba(i) maternă(e)

Limba Română

Alte limbi străine cunoscute

ΙNΤELEGERE

VORBIRE

SCRIERE

Ascultare

Citire

Participare la conversație

Discurs oral

 

Limba engleză

C1/2: Utilizator experimentat

C1/2: Utilizator experimentat

C1/2: Utilizator experimentat

C1/2: Utilizator experimentat

C1/2: Utilizator experimentat

 

certificat competențe lingvistice clasa 12.

Limba franceză

A1/2: Utilizator elementar

A1/2: Utilizator elementar

A1/2: Utilizator elementar

A1/2: Utilizator elementar

A1/2: Utilizator elementar

 

fără certificat, materie studiată din clasa a 2 până în clasa a 12-a

 

Niveluri: A1/2: Utilizator elementar - B1/2: Utilizator independent - C1/2: Utilizator experimentat

Cadrul european comun de referință pentru limbi străine

 

Informații suplimentare

Descriere

Lucrări publicate

 

Anul publicării

Denumire lucrare

Editură/ISBN

2005

Culegere de Probleme de Chimie Anorganică

(http://www.aflamaimulte.ro/)

Arad, Editura Mirador – ISBN: 973-8484-55-3, Nr. Autori 1.

2009

Culegere cu întrebări de cultură generală pentru liceu (http://www.aflamaimulte.ro/)

Arad, Editura Promun – ISBN: 978-606-92138-4-1, Nr. Autori 47

2010

Culegere cu întrebări de cultură generală pentru gimnaziu (http://www.aflamaimulte.ro/)

Arad, Editura Promun – ISBN: 978-606-8196-13-8, Nr. Autori 76

2014

Culegere de itemi pentru evaluare recapitulativă – Gimnaziu  (http://www.aflamaimulte.ro/)

Editura Promun ISBN 978-606-8196-21-3, Nr. Autori 24

2014

Culegere de itemi pentru evaluare recapitulativă – Liceu  (http://www.aflamaimulte.ro/)

Editura Promun ISBN 978-606-8196-22-0, Nr. Autori 24

 

 

Activitate ONG

 

Denumire ONG

Domeniu

Calitatea

Asociația Centrul de Excelență Arad

http://www.centruldeexcelenta.ro/

ONG -tineret/educație

președinte din 2015, membru fondator

Asociația CityGuide Arad

http://www.asociatiacityguide.ro/

ONG -tineret/turism

membru fondator, din 2015

Asociația Arad Capitală Culturală Europenă 2021

ONG -cultură

membru fondator prin CJV Arad, 2014

Asociatia Centrul Judetean de Voluntariat Arad,

http://www.voluntariatarad.ro/

ONG -tineret/educație,

membru fondator, președinte (2013-prezent)

Asociația Terra Nobillis Arad

http://www.terranobillis.ro/

ONG -mediu,

 

membru fondator, secretar (2010-2012)

Asociația Bătrâna Doamnă,

http://www.uta-arad.ro/

ONG -sport

 

membru fondator, secretar executiv (2011-2012)

Asociația Pârneava

ONG -civic,

asociație cetățenească, membru fondator 2011

Asociația Educatio Arad

http://www.asociatiaeducatio.ro/

ONG tineret/educație

membru fondator, președinte (2009-2012)

Asociația CTA Delta Filiala Timiș,

http://deltas.ro/

ONG tineret/educație

membru fondator, președinte (2009-prezent)

Asociația Studețească Chem Vest – Timișoara, Facultatea de Chimie-Biologie-Geografie din cadrul Universității de Vest din Timișoara

ONG- studențesc

membru fondator,

vicepreședinte (2007-2008)

Activitate civică, reprezentare în comisii și consilii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Perioada

Calitatea

Numele instituției

(2011-2014) (2015-2017)

Membru al consiliului de administrație

Colegiul Național Elena Ghiba Birta Arad

(2011-2014) (2015-2017)

Membru al consiliului de administrație

Colegiul Economic Arad

(2011-2014) (2015-2017)

Membru al consiliului de administrație

Colegiul Tehnic Aurel Vlaicu Arad

2016

Membru al consiliului de administrație

Grup Școlar Gloria Arad

(2011-2014)

Membru al consiliului de administrație

Colegiul Tehnic Iuliu Moldovan Arad

2012-2014

Reprezentant al CLM Arad în AGA

SC TOP SA

(decembrie 2008-iunie 2012)

Membru în consiliul de administrație, Comisiei pentru probleme sociale, standarde profesionale, consultanță și drepturile omului

Autoritatea Teritorială de Ordine Publică Arad din cadrul Consiliului Județean Arad

Proiecte inițiate și implementate

 

 

Perioada

Denumire proiect

Informații

2005 - 2016

Balul Balurilor (Teen Fest)

http://www.voluntariatarad.ro/

2006 - 2016

Liceul Anului (Teen Fest)

http://www.voluntariatarad.ro/

2009 - 2016

Culegere de întrebări si răspunsuri de cultura generala pentru gimnaziu și liceu

(www.aflămaimulte.ro)

2011 - 2012

Youth for Change

Finanțator Agenția Națională pentru Programe Comunitare in Domeniul Educației si Formarii Profesionale

2011

Proiectul Întreprindere socială - Social Start Events

premiu POSDRU Ministerul Muncii, Familiei și Protecției Sociale

2011

Susținerea utilizării TIC pentru ASOCIATIA EDUCATIO

finantare prin Programului Operațional Sectorial „Creșterea Competitivității Economice” 2012-2013

2011 - 2016

Fii Ecologic

http://www.voluntariatarad.ro/

2011 - 2016

Gala Societății Civile - Voluntariat

http://www.voluntariatarad.ro/

2012 - 2016

Maratonul Moșilor de Crăciun

Happy Race

http://happyrace.ro/

2012 - 2016

Ziua Europei

http://www.voluntariatarad.ro/

2013 - 2016

Ziua Internațională a Dansului

http://www.voluntariatarad.ro/

2013-2016

Teen Fest Junior

http://www.voluntariatarad.ro/

2013 - 2015

Gaia

Finanțator Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale

2014 - 2016

Arad City Guide

www.aradcityguide.ro

2014 - 2016

Teen Play Act

http://www.teenplayact.ro/

2014 - 2015

Active Together

Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale

2014 - 2015

Calypso Youth

Finanțator Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale

2014 - 2015

POSDRU ID 139480 ”Învățare autentică în mediu non-formal”

Programul Operațional Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2014

2015 - 2016

Red Run

http://redrun.ro/

2015 - 2016

Leaders!

http://www.voluntariatarad.ro/

2015

Cutia cu Monede

http://happyrace.ro/pagini/cutia-cu-monede/46

2016

Open Air Festival - Abc la Aeroport 2016

http://www.openairfestival.ro/

2016

Youth Night - ABC la Bazin

www.aradcityguide.ro

2016

Phoenix - tabără voluntari

http://www.centruldeexcelenta.ro/

2016

Ziua Internațională a Cărții

http://www.voluntariatarad.ro/

2016

Festivalul Toamnei

http://www.voluntariatarad.ro/

 

 

 

Rezultate școlare

 

 

 

 

 

Perioada

Denumire co ncurs școlar

Informații

2004,2005

Olimpiada Județeană “Științele Pământului”

Locul 1 (2004), Locul 3 (2005)

2004, 2005

Olimpiada Națională “Științele Pământului”

Participare (2004, Caransebeș)

Calificare (2005, Brăila).

2002

Olimpiada Municipala de Chimie

Locul 2

2001, 2002, 2003

Olimpiada Județeană de Chimie

Locul 4

2001

Olimpiada Națională de Chimie

participare

2005

Olimpiada Județeană – Sesiunea de comunicări Științifice:

Locul 2

 

1998,1999

Olimpiada Municipală de Matematică

Participare

1998, 1999, 2000, 2001

Olimpiada Municipală de Limba și Literatura Română și Olimpiada Județeană de Limba și Literatura Română:

Participare

2000

Olimpiada Municipală de Biologie

Locul 5

2000

Olimpiada Județeană de Biologie

Locul 7

2005

Concursul Interjudețean “George Ostrogovici” Timișoara:

Locul 7

Rezultate competiții sportive

Individual-performanță Judo

 

Locul

Denumire concurs școlar

Informații

LOCUL 1

Camp. Naționale de Judo Faza județeană:

 

 

1997, 1999 categoria de vârstă copii), (2000, 1998 la  categoria de vârstă juniori III), (2001, la  categoria de vârstă juniori II), (2003, 2004 la  categoria de vârstă juniori I), 

LOCUL 2

Camp. Naționale de Judo Faza județeană:

 

1996, 1995 categoria de vârstă copii), (1999, 2000, la  categoria de vârstă juniori II), (2002    la  categoria de vârstă juniori I)

LOCUL 3

Camp. Naționale de Judo Faza județeană:

 

1998 categoria de vârstă copii), (1999 la  categoria de vârstă juniori III), (2002, la  categoria de vârstă juniori II), (2001 la  categoria de vârstă juniori I)

LOCUL 2

Camp. Naționale – faza zonala:

1998 1999 la  categoria de vârstă juniori III,

LOCUL 3

Camp. Naționale – faza zonala:

1999, 2000 la  categoria de vârstă juniori II, 2001, 2002 categoria de vârstă juniori I 

LOCUL 5-7

Camp. Naționale – faza naționala

1998, 1999  la  categoria de vârstă juniori III, 2002,2001 categoria de vârstă juniori I              

LOCUL 1 

Cupa Unirii – Arad,–

1998 la  categoria de vârstă juniori

LOCUL 1 

Cupa Gloria – Arad

1997 la  categoria de vârstă juniori III        

LOCUL 1 

Cupa Aradului

1999 la  categoria de vârstă juniori II        

LOCUL 1 

Cupa Drobeta

1996 la  categoria de vârstă copii     

LOCUL 1 

Cupa Nădlac

2000 la  categoria de vârstă juniori II

LOCUL 3 

Cupa Unio Satu Mare–

 

2003 la  categoria de vârstă juniori I

LOCUL 2 

Competiția Internaționala Judo Szeged Ungaria

2003 la  categoria de vârstă juniori I

LOCUL 3 

Competiția Internațională Judo Szentes Ungaria–

2001 categoria de vârstă juniori II

LOCUL 5  – 2000 la  categoria de vârstă juniori II

LOCUL 5 

Competiția Internaționala Judo Kikinda, Yugoslavia  

2003 la  categoria de vârstă juniori I

 

Competențe informatice

O bună cunoaștere a instrumentelor Microsoft Office™

Instrumente TIC, (editare, prelucrare foto/video, design grafic, Creative Adobe)

 

Permis de conducere

categoria permisului de conducere B

 

 

 

16.03.2017

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 23 octombrie 2017, 23:35
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro