Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Raj-Alexandru Tunaru Versiunea pentru printare

Raj-Alexandru TUNARU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.38 TULCEA

Political party:
PRM-Great Romania Party - until dec. 2001
 
independent  - since dec. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until dec. 2001
Parliamentary group of the Social Democrat Party - since sep. 2002
 - until sep. 2004
Member non-attached - since sep. 2004

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (since may 2001)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until may 2001)

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (sep. 2001 - mar. 2002)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of India 
 Friendship parliamentary group with South Africa 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:31 (in 29 plenary sittings)
Political declarations:24
Legislative initiatives: 5, din care 1 promulgata lege
Member of the1 mediation committees
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 17 june 2019, 3:51
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro