George-Cristian TUȚĂ, quaestor of the Chamber of Deputies
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.25 ILFOV
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2021 - now - Quaestor
 feb. - sep. 2021 
 dec. 2020 - feb. 2021 

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Industries and Services (since dec. 2021)
The Committee on European Affairs
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until dec. 2021)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Mexican States 
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile 
 Friendship parliamentary group with Republic of India