Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Eugen Constantin Uricec Versiunea pentru printare

Eugen Constantin URICEC
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.35 SUCEAVA, uninominal college no.3

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until apr. 2012
PSD-Social Democratic Party - since apr. 2012

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until apr. 2012
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since apr. 2012

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since may 2011)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (since mar. 2011)
Committee for Public Administration Territorial Planning (until mar. 2011)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:58 (in 58 plenary sittings)
Political declarations:56
Legislative initiatives: 28, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 11

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 19 april 2019, 15:41
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro