Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
voting records
wealth declaration
interest declaration
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Alin Vasile Văcaru Versiunea pentru printare

Alin Vasile VĂCARU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

Constituency no.20 GORJ
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until sep. 2017
independent  - since sep. 2017

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until sep. 2017
Non-attached Members - since sep. 2017

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since feb. 2017)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad
Committee for information technologies and communications (until feb. 2017)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - until sep. 2017
 Friendship parliamentary group with Ukraine  Secretary - until sep. 2017
 Friendship parliamentary group with Albania 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 8, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 20 march 2018, 19:22
Telephone: +40213160300, +40214141111